Tarihçe

Tarihçe

2011 yılında air-through bonding tekniği ile özellikle çocuk bezi, hijyenik ped ve hasta bezlerinde kullanılan dokunmamış örülmemiş tekstil yüzeyler (nonwoven tekstiller) üretimine başlayan Merkas Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. Hassan Group’un en genç yatırımlarından biridir.

Geleneksel tekstil anlayışından farklı üretim yöntemleri ve kullanım alanları ile Nonwoven tekstiller üretiminde Türkiye’nin en eski ismi olan Hassan Group’un tarihi kurucusu Hasan ŞİŞMAN’ın 1928 yılında İstanbul’a gelişi ile başlar.Bir hallaç ustasının yanında çırak olarak iş hayatına atılan Hasan ŞİŞMAN, 1937 lerde tahtakalede yorgan dikmeye başlamış. Sonraki yıllarda ikinci dünya savaşının başlaması ile ithalatı duran pamuk vatkasının imalatına başlamış. El işçiliğiyle yaptığı bu mali savaş sonrası aldığı eski tahta bir tarakla makineleştirmiş ve kapasitesini iki katına çıkartmıştır. İşlerinin hareketlenmesi ile kardeşleri de işe dahil olmuş ve 1966 yılına kadar makina sayısını 5’e çıkarmış. Avusturya’dan aldığı ilk yeni makinesi ile üretim hatlarını 6’ya çıkarmış. 1970’li yıllarda bu hatlarla yatak vatkası ve Türk otomotiv sanayisinde söz sahibi olan Tofaş’a otomotiv minderi yapmaya başlamış. Hasan ŞİŞMAN tarafından kurulan ve Şişman Kardeşler adıyla bir aile şirketine dönüşen bu oluşum, 1980 yılında Şiteks A.Ş ile fabrikalaşma ve kurumsallaşma sürecine girmiş. Hasan ŞİŞMAN’ın kardeşlerinin 1991 yılında şirket yönetiminden ayrılarak kendi şirketlerini oluşturması ile yönetim süreci değişime uğramış ve 1996’da vefatının ardandan 5 oğlu şirket yönetimini tamamen devralmış. Bugün 2. kuşak, 3. kuşak ve profesyonel kadrolarla uyum içinde büyüyen Hassan Group,13 şirketle sanayi, ticaret ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösterirken, ürettiği değerleri tüm Türkiye ve dünya ile paylaşmaya devam ediyor.

 

TÜRKİYE'NİN İLK ADL ÜRETİCİSİ!

Hassan group’un 1939’dan günümüze gelen nonwoven üretim geleneğine 2011 yılında dahil olan Merkas Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. başta hijyen sektörü olmak üzere medikal, konfeksyon ve filtre gibi çeşitli sektörlerin nonwoven ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuştur.

BİZDEN HABERLER